Ametist, ljubicasti varijetet kvarca / Ametyst, the purple variety of quartz
Realizaciju izložbe podržali su: Ministarstvo za kulturu Srbije i Institut za vodoprivredu “Jaroslav Černi” iz Beograda (sponzor izložbe).
Predstavljen je deo bogate zbirke: 300-350 eksponata od oko 30.000 minerala i stena, koliko broji jedna od najstarijih zbirki Prirodnjačkog muzeja.
Autori izložbe: Tatjana Milić-Babić, kustos petrolog i Aleksandar Lukovic, saradnik Muzeja.
Autor kataloga: Tatjana Milić-Babić.
Izložbu možete posetiti u Galeriji Muzeja na Malom Kalemegdanu br. 5 (Bgd), svakog dana, osim ponedeljka, u vremenu od 10 – 18 h.
Cena ulaznice je 100,oo din (odrasli), 50,oo din (deca do 7 god) i 50,oo din po osobi za grupne posete (br. posetilica od 10 osoba pa na više).
Za više informacija mozete pozvati 3284 317 (Galerija).
Pozdrav @ Djurdjice. Vidimo se i na Vasem blogu :OK:.
Kad ponovo svratite ovde, ostavite mi link ka Vasem blogu jer Vas ne uspeh naci.
Vau ja sam mislio pod izložbom, neske slike ili fotografije, ali me je ovo oduševilo! Pored Ametista meni se još mnogo sviđaju oniks i mesečev kamen. Nadam se da spadaju u istu grupu, ne razumem se baš najbolje…
Drago mi je da ti se dopada :D. Da smo se ranije znali, pozvala bih te :OK:.
Za sva tri minerala se moze reci da spadaju u silikate ( u hemijskom sastavu imaju SiO2 grupu odn. silicijum dioksid) i to u istu grupu (tzv. tektosilikate). Ametist i oniks su nesto blizi jedan drugome, a mesecev kamen je malo drugaciji (druga podgrupa u okviru onih pomenutih tektosilikata). Mislim da sva 3 minerala spadaju u tzv. poludrago “kamenje”.
A ako se izdignemo iznad pomenuta 3 minerala i posmatramo tu ogromnu grupu minerala nazvanu silikatima, oni cine tzv. petrogene minerale koji izgradjuju stene Zemljine kore (jeste, nasa Zemljica ima svoju koru kao neka pomorandza, na primer :D).